Onder een werkelijk ‘stralende’ zon werd het afgelopen weekend het Wereldkampioenschap HPV 2026 gehouden. Drie dagen vol races en ontmoetingen.
Cover foto door: Marten Drenth, overige foto's Arnold Ligtvoet.
De uiteindelijk 110 deelnemers en 45 vrijwilligers en het publiek genoten van de gastvrije ontvangst op het Tom Dumoulin Bike Park in Sittard.
Het park bleek zich uitstekend te lenen voor dit soort evenementen.
Deelnemer Andrew Sidwell gaf uitstekend weer wat wij van vele mensen zowel tijdens als achteraf over de drie-daagse te horen kregen:
“ Heel erg bedankt aan alle organisatoren en vrijwilligers voor dit geweldige kampioenschap. De organisatie was van begin tot eind uitstekend – alles verliep op tijd en precies volgens plan (ik laat de wijziging van 3 uur naar 2 uur even buiten beschouwing, want dat was een heel goede beslissing!).
Een goed evenement is er een waarbij je je volledig op het racen kunt concentreren en niet hoeft na te denken over maaltijden, vervoer, douches, enzovoort. In Sittard werd al dat extra gedoe zo goed geregeld door de organisatoren, waardoor de deelnemers zich volledig op het racen konden concentreren. Het clubhuis met airconditioning en een permanent geopend café was een geniaal idee – ook al wist je niet dat het bijna 30 graden zou worden.
Nogmaals hartelijk dank voor dit geweldige evenement – Andrew Sidwell (startnummer 16)
PS: Voel je vrij om deze opmerkingen te gebruiken waar je maar wilt.”
Bij deze, Andrew!
Beurs
Het mooie van dit evenement is dat ook de leveranciers/fabrikanten van ligfietsen en tassenfabrikant Radical Design erbij betrokken waren met een scala aan modellen. Vooral de stand van Ice maakte indruk met de vele trikes die ze vanuit het UK meebrachten. Verder gaven Velomobiel.nl , Elan, Ligfietsshop Tempelman, ACE (trikespecialisten), Velomobileworld en Fietser.be acte de présence. Na afloop was menig stand volledig uitverkocht op de accessoires!
Een viertal bedrijven werkte mee aan een verloting: Velomobiel.nl, Radical Design, Ventisit en Velomobileworld. De prijswinnaars ontvangen binnenkort bericht.
We beseffen heel goed dat we elkaar nodig hebben: zonder leveranciers en fabrikanten geen ligfietsen en andersom. De sfeer tussen beide zijden is er dan ook naar, evenals bij ons 40-jarig bestaan. Dat pleit ervoor om deze koppeling in stand te houden bij toekomstige evenementen.
Foto door Arnold Ligtvoet
Tombola
Ook in goede aarde viel de tombola op zaterdagavond, spontaan georganiseerd door Rudi Cools van HPV België. Hij had heel veel (zelfs enkele zeer dure) prijzen weten te verzamelen. Elke deelnemer en vrijwilliger ontving daartoe bij de registratie een gratis lot. Tot en met de laatste prijzen vielen te beurt aan alle aanwezigen.
Drielanden fietstocht
De deelname aan de, met veel enthousiasme, door de Grensrijder georganiseerde drie-landen-fietstocht viel enigszins tegen met zo’n 18 deelnemers. Het was er eigenlijk veel te warm voor. Diverse deelnemers besloten er uiteindelijk toch niet aan mee te doen. Maar dank aan Oliver Piper,
Foto door Cobus Burger
Kinderwedstrijden
We waren blij dat na de eerste dag met 3 deelnemers, op de tweede dag een dubbel aantal aan de start verscheen. Onderweg werden ze lekker natgespoten! Dankzij de begeleiding van de Belgische Bram Luyckx verliep dit succesvol.
Gastvrijheid
We hebben de vrijwilligers en deelnemers gastvrij ontvangen met een echt Limburgse vlaaienbuffet en een consumptie.
De lunches, lekkere soep en broodjes, werden prima verzorgd door de vrijwilligers van het Bike Park en de beide pastabuffetten vielen ook goed in de smaak. Deze hadden laten bezorgen door een cateraar uit de buurt. Er was meer dan genoeg eten. Ook voor mensen die niets hadden besteld viel er nog het een en ander te eten.
Omdat het niet mogelijk was op het evenemententerrein te overnachten, hebben we ervoor gezorgd dat de deelnemers en vrijwilligers konden overnachten, hetzij in een hostel op Watersley, hetzij op enkele campings in de buurt. Ook dat is goed bevallen.
Foto door Arnold Ligtvoet
WK Special
Rond de jaarvergadering in maart realiseerden we ons dat het WK een uitgelezen kans bood om het ligfietsen eens extra te gaan promoten. De komst van Edmond Varwijk in het bestuur en met toevoeging van Yaïr Da Costa bood de extra menskracht om dat te doen. De samenwerking vervolgens tussen hoofdredacteur Jeroen Peeters, vormgever Hans Nieuwstraten en het organisatieteam, mondde tenslotte uit in een voornamelijk Engelstalige WK Ligfiets&special. Vol interviews met deelnemers en de highlights over wereldrecords, wereldkampioenschappen, innovatiekracht, reizen en toeren en de wereldwijde ligfietscommunity.
Mede door de extra advertentie-inkomsten konden we het blad gratis ter beschikking stellen aan de deelnemers, vrijwilligers, standhouders, bezoekers en de media.
Fotografen
Veel dank zijn wij verschuldigd aan de fotografen Gaby en Roger Dalemans die op de zaterdag de nodige foto’s maakten en aan Arnold Ligtvoet, die alle drie de dagen, onder soms zware weersomstandigheden, doorging met plaatsjes te schieten.
Het evenement was niet op deze manier mogelijk geweest als we niet zo waren gesteund door met name Peter Bouwels van het BikePark met de vele vrijwilligers van het Bike Park, Limburg Cycling en de gemeente Sittard-Geleen.
Dankzij Peter konden wij de wereldkampioenen voorzien van een heuse regenboogtrui, hetgeen nog nooit is vertoond tijdens een WK. De kruisbestuiving tussen traditionele fietswedstrijden en ligfietsraces is daardoor een feit.
En natuurlijk door de 45 vrijwilligers van ons zelf die, vrijwel geheel zelfsturend doch met steunpilaren Jorie en Jeroen Peeters de organisatorische rompslomp ter plekke voor hun rekening namen.
De organisatie kijkt terug op een geslaagd evenement dankzij velen die ons steunden.
Daarvoor onze hartelijke dank!
De kerngroep: Roel, Rudi, Rembrandt, Sjoerd, Jochem, Mark, Carla, Edmond en Yaïr.
Rudi Cools heeft (mbv AI) een mooi WK lied gemaakt. Daarvoor heeft hij inmiddels alle rechten gekregen en heeft besloten die vrij te geven aan eenieder die het wil gebruiken.
Ook van mijn kant een succesvolle en ontzorgde wedtrijd die mij naar een veel hoger niveau wist te brengen. Ehbo met ambulance op lokatie, schaduw tegen de hitte,eten en drinken op bike park en heel veel ligfiets vrienden. Mooie fotos en herinneringen. Supporters bedankt voor de aanmoedigingen. Rustig maar voldaan met camping uitrusting weer naar huis gefietst.
Bianca F op vr 17 jul 2026 om 10:46
Het was een fantastisch weekend. Veel dank aan alle vrijwilligers, deelnemers en publiek. Mooi dat er nu een promotiefilmpje is van dit mooie evenement, wellicht haalt dat nieuwe deelnemers over de streep voor de volgende keer. Ziet er erg mooi uit en, hoeveel ik anti-AI ben, die muziek er onder is toch wel lekker. ;)
RaptoBike op vr 17 jul 2026 om 11:01
Was inderdaad een leuk weekend, ook soms wel zwaar voor de vrijwilligers, vooral met een kilo of 15 aan camera spul. Zonder haar bij naam te noemen denk ik dat de vereniging en alle deelnemers 1 iemand in het bijzonder dankbaar mogen zijn. Ze wil graag wat in de schaduw blijven, maar denk dat iedereen die aanwezig was wel weet op wie ik doel. Top georganiseerd en uitgevoerd!
A.C.B. op vr 17 jul 2026 om 21:09
Zou er ook foto's met trikes, en open liggers geplaats kunnen worden. Ligfietsen is meer dan alleen velomobiel. Dus laat deze succesvolle wk zien wat er rijd. Gr open ligger .
Hardloper op za 18 jul 2026 om 10:00
@Alexander ik zou graag foto's zien van bv de drielandentocht. En dan ook van die we mogen gebruiken. Maar ik een deelnemer wel vragen of hij een foto heeft van deze tocht die ik mag plaatsen waar open liggers op te zien zijn. Maar als iemand anders een mooie foto heeft van die tocht. Deel hem dan rustig hier in de comments als linkje. Dan kan die er nog bij geplaatst worden. Maar ik wou in ieders geval niet het artikel wat we ontvingen, volhangen met foto's.
Hardloper op za 18 jul 2026 om 18:26
@Alexander voldoet het plaatje iets meer aan je verwachtingen van het drie landen tocht ?
A.C.B. op za 25 jul 2026 om 10:36
Ja fijn open ligger zijn er heel veel in Nederland dus fijn dat ze ook te zien zijn hier op dit platform
Worldchampionships2026HPV op zo 26 jul 2026 om 12:42
A.C.B. op do 16 jul 2026 om 21:03
Mooie fotos en herinneringen.
Supporters bedankt voor de aanmoedigingen.
Rustig maar voldaan met camping uitrusting weer naar huis gefietst.