Vrijdagbericht

Gepubliceerd op

Luchtweerstand, rapper SSIO, Laidback Bike Report, unieke Quatrevelo, Bülk Race bij SPEZI, Bülk Distance zwaar?, historische velomobiel, WK kampioenschappenshirt, Winterfiets Elfstedentocht, vrijloopring probleem, band op de juiste druk?, wintertraining

 Luchtweerstand

Universiteit van Nederland:
Wind tegen? Voor velen op de (standaard, red.) fiets is het een dagelijkse strijd. Maar wat als je met een paar simpele trucs je luchtweerstand tot wel 40% kunt verlagen? In deze aflevering legt Thijs van Druenen (Technische Universiteit Eindhoven) uit hoe je met de juiste fietshouding, kleding en tactiek veel makkelijker door het Nederlandse weer fietst.
Opmerking: dicht achter een open ligfiets of een velomobiel rijden om te profiteren van de onderdruk is vrijwel zinloos. Of probeer eens zelf een ligfiets uit.

Rapper SSIO met BWL

Rapper SSIO laat zomaar een velomobiel, Leiba X-Stream (Hybrid), in de song BWL zien. Wie de tekst wil volgen kan hier terecht.

Laidback Bike Report

Laidback Bike Report heeft weer een video gedeeld waarbij ze oa met Jeff Wills het hebben over Aerocoupe-Advanced Trike Design uit de jaren 80. Dit was een baanbrekend menselijk aangedreven driewieler dat is ontstaan uit de HPV-racescene van Zuid-Californië. Jeff deelt ongelooflijke verhalen van de Speed Championships van 1980 op Ontario Motor Speedway, waar in de garage gebouwde "raketten" en "streamliners" voor het eerst de traditionele fietswereld uitdaagden.
Tevens wordt er ook gepraat over de aankomende SPEZI 2026 in Freiburg, Duitsland.
Met:
  • Honza Galla with Recumbent News Segment
  • Spezi 2026 Preview with Producers
  • Jeff Wills and the 80s Aerocoupe Recumbent Trike Build and Racing

Ook Recumbent News besteedt aandacht aan Laidback Bike Report.

Unieke Quatrevelo

Een tijdje geleden zagen we Ymte al voorbij zoeven in zijn raket-aangedreven Tuna — een soort velomobiel op steroïden. Maar geloof het of niet: het kan nóg gekker.
Juno Europeae heeft namelijk besloten dat fietsen over de grond maar saai is. Zijn Quatrevelo? Die heeft hij gewoon vleugels gegeven. Letterlijk.

Het resultaat: een velomobiel die eruitziet alsof hij elk moment kan opstijgen richting de stratosfeer. Als dit zo doorgaat, moeten we straks bij de luchtverkeersleiding een startslot aanvragen voor onze volgende groepsrit.

Bülk Race bij SPEZI en bestelbaar

Ook uit Roemenië is er nieuws. Zo is de Bülk Race vanaf nu te bestellen (fb) en de Race (fb)  is tevens te bewonderen op de Spezi (25 - 26 april). Mocht iemand naar Spezi gaan, dan zouden we het leuk vinden om een verslag te ontvangen van het evenement, die we mogen publiceren.

Hoe zwaar is een Bülk Distance?

Op het Duitse zusterforum heeft gebruiker "schraubhuber" zijn Distance gewogen ('Nederlands'). Volgens Velomobile World zou de Distance zo'n 25 kg wegen en aangezien hij dure lichtte onderdelen heeft besteld. Verwachtte hij dat zijn Distance dicht tegen deze 25 kg aan zou liggen, echter hij weegt maar liefst 29,73 kg. Hierdoor voelt hij zich behoorlijk in verwarring gebracht. En mochten jullie benieuwd zijn naar de door hem gekozen opties, dan kunnen we dit gelukkige ook nog meegeven. Het gaat namelijk om:
  • zware witte metallic lak
  • combi-deksel (Ying Yang) met high knee bumps
  • 65 blad, Rotor draadloos 1x, Rotor 52-11 12x cassette
  • voor Ginko-Fratelli FX18XCR, 90 mm remmen met POSR en Revoloop TPU-binnenbanden + GP5000
  • achter met latex gevulde binnenband op standaardvelg
  • Dura Lupine licht
  • Dura Ace SPD-SL pedalen
  • inclusief zitje en accu
  • zonder gereedschapstas en fietscomputer

En voor nog zwaardere Distances kan je terecht op de SPEZI.

Unieke historische velomobiel aangeboden

Omdat Ian Sheen het Verenigd Koninkrijk gaat verlaten, is hij bezig zijn fietsencollectie uit te dunnen. Daarbij zoekt hij ook een serieuze nieuwe eigenaar voor zijn historische Windcheetah Mk6. Dit specifieke exemplaar was ooit van Mike zelf en is uitgerust met de originele groene Crisp Packet-kuip.

De huidige eigenaar heeft destijds een nieuwe kuip laten maken en heeft met deze Windcheetah tot ongeveer 2002 met succes geracet. Ondanks de goede algehele staat moet de fiets volledig worden gereviseerd, aangezien hij inmiddels zo’n twintig jaar stil heeft gestaan. Het gaat vooral om standaard onderhoudswerk zoals lagers, transmissie, kabels en vergelijkbare onderdelen.

De originele kuip verkeert in slechte staat, maar zou volgens de verkoper te herstellen moeten zijn door iemand met basiskennis van glasvezelbewerking. Wel geeft hij aan een voorkeur te hebben voor een koper uit het Verenigd Koninkrijk.

Wat de waarde betreft heeft de verkoper geen duidelijk beeld of zijn vraagprijs van £1000 realistisch is.

WK kampioenschappen Sittard - Geleen shirt

De Braziliaan Aldeir geniet echt van dit soort wielrennen, daarom draag hij hier in Brazilië het shirt dat hiervoor reclame maakt (fb), en wie weet kan hij volgend jaar meedoen!
Dank je Aldeir namens wedstrijdcommissie.

Winterfiets Elfstedentocht

Volgende week zondag kan je je weer uitleven op een rondje Friesland via diverse steden aldaar.

Mathew Lefthand verpletterd record

Matthew Lefthand heeft officieel de Amerikaanse geschiedenis van het ultracyclisme herschreven ('Nederlands').
Op een Cruzbike V20 ligfiets zette Lefthand tijdens Bike Sebring in Florida een nieuw Amerikaans 24-uurswegrecord neer en vestigde hij tegelijkertijd een nieuw Bike Sebring parcoursrecord voor dit prestigieuze evenement. Dat alles gebeurde in het weekend van 14 en 15 februari 2026.

Vrijloopring probleem

Probleem:
  • Het symptoom is dat de freewheel plotseling niet meer aangrijpt ('Nederlands'), de ring in de schroefdraad draait (doordraait), omdat de flens met de schroefdraad conisch, trechtervormig is verbreed.
  • De schroefdraad grijpt niet meer, de ring kan vrij ronddraaien.

(Mogelijke) oplossing:
  • Van RO (Roemenië, oftewel Velomobile World) en Ginkgo (?) werd aan de buitenkant van de vrijloopflens een stalen ring aangebracht ter versteviging - opgedrukt
  • De ringen mogen niet af fabriek met vet en de meegeleverde schijf worden aangebracht, maar kunnen het beste met schroefborging en ontvet worden gemonteerd.

Aangezien bijna alle RO-velomobielen dezelfde HR-naaf met dezelfde vrijloop gebruiken, geldt dit dus voor de DF, Alpha, Bülk, Milan.

Band op de juiste druk?

Meer snelheid en comfort ('Nederlands')? De juiste bandenspanning kan je beide bieden.
Jarenlang werd wielrenners verteld dat een lagere bandenspanning voor meer snelheid zorgt. De wetenschap bevestigt dat, maar het bereiken van de ideale bandenspanning is ingewikkelder en genuanceerder dan alleen wat lucht laten ontsnappen.

Laatste wintertraining van dit jaar

Zondag kan je weer terecht in Apeldoorn én met maar liefst 20 deelnemers.
Dus liggers en andere fietsenthousiasten kom ook eens kijken!
 

Reacties

SnoekL#35 op vr 13 mrt 2026 om 14:10

Terratrike had recent ook 'n blogpost over bandendruk specifiek voor trikes : 

https://www.terratrike.com/2025/12/05/54478/

Als je een reactie op dit bericht wilt plaatsen, moet je eerst inloggen of registreren.