Vrijdagbericht
Start van TerraTrike, laatkomertje over de Oliebollentocht 2025, uit de oude doos, een eigen stoep voor de velomobiel, waterwegen: een leuke extra voor je fietstochten, de velomobielmarkt in beweging, elektrische pomp of CO₂‑pomp?, USB‑verlichting voor je (lig)fiets, Bülk, Recumbent Cycling Academy, zoekplaatje.
Start van TerraTrike
Het merk TerraTrike werd oorspronkelijk opgericht als WizWheelz , een naam die losjes verwant is aan die van een van de oprichters, Jack Wiswell. Tegenwoordig fungeert WizWheelz als overkoepelend bedrijf en eigenaar van niet alleen TerraTrike zelf, maar ook van het merk Greenspeed, en was het bedrijf jarenlang ook de organisator van de Amerikaanse ligfietsbeurs Cycle-Con.
Een servetje met een schets van een trike werd de start van Terratrike. Zie Recumbent News ('Nederlands').
Een servetje met een schets van een trike werd de start van Terratrike. Zie Recumbent News ('Nederlands').
Laatkomertje over de Oliebollentocht 2025
De Rotte Rijders hebben hun versie van de afgelopen Oliebollentocht vrijgegeven.
Uit de oude doos (2013)
- Schneewittchen danst rond de gele Milan totdat de zwarte man komt en Milan van haar afpakt. Wat gemeen!
- Opticien Schneewittchen wordt smoorverliefd op de eigenaar van de gele Milan en probeert wanhopig zijn aandacht te trekken. De oplossing? Zie deze video.
En als je denkt dat je alles gezien hebt, start een filmpje met het onderwerp: 14 dagen later… - Vooruit nog een met bekende beelden als de vorige video hebt bekeken: Velomobiel op volle snelheid.
Een eigen stoep voor de velomobiel
Waar sommige dealers een speciaal velomobiel‑verkeersbord hebben, gaat Ottersberg een stap verder: hij heeft een heuse velomobiel‑stoep. Met zorg, aandacht en vooral heel veel liefde aangelegd door zijn kinderen. Een prachtig persoonlijk detail dat zijn passie voor velomobielen nóg zichtbaarder maakt.
https://www.instagram.com/p/DT9zI1qjBBc/
https://www.instagram.com/p/DT9zI1qjBBc/
Waterwegen: een leuke extra voor je fietstochten
Met de site Kreuzungen ontdek je precies langs welke rivieren, kanalen en andere waterwegen je bent gefietst. Je kunt zelfs automatisch je activiteiten laten aanvullen met de wateren die je onderweg bent gepasseerd. Een kleine, maar verrassend leuke toevoeging voor iedereen die graag nét wat meer uit zijn ritten haalt.
Heb je zelf nog een handige tip of toffe tool die met fietsen te maken heeft? Deel ’m gerust. Misschien verschijnt jouw suggestie wel in het vrijdagbericht.
De velomobielmarkt in beweging
Volgens Hovelo was het afgelopen jaar ronduit lastig voor de verkoop van nieuwe velomobielen. De vraag naar splinternieuwe VM’s zakte flink in, terwijl de tweedehandsmarkt juist opvallend levendig bleef. Vooruitkijkend lijkt 2026 weer wat optimistischer te worden: een jaar waarin de markt mogelijk voorzichtig aantrekt.
Toch blijft één punt hardnekkig: de velomobielwereld is simpelweg te klein om bij elke fietsenwinkel een VM in de etalage te verwachten. En volgens Ben speelt er nog iets anders mee. Door de politieke en economische situatie in de Verenigde Staten is de markt voor nieuwe velomobielen daar vrijwel opgedroogd. De bestaande vloot blijft wél onderdelen nodig hebben, maar veel Amerikaanse velonauten willen hun overheid liever niet financieel ondersteunen.
Ben probeert vanuit Nederland op die behoefte in te springen, en benadrukt daarbij dat hij niet uit is op het spekken van de Amerikaanse staatskas—integendeel, hij wil juist de rijders helpen die tussen wal en schip dreigen te vallen.
Elektrische pomp of CO₂‑pomp?
Wie geen zin heeft om met de hand een fietsband op te pompen, komt al snel uit bij twee opties: een elektrische pomp of een CO₂‑pomp. Peter Viveen van Wielrenner.eu / hrdlpn.nl wijst erop dat beide systemen duidelijke voor‑ en nadelen hebben.
Een elektrische pomp geeft je vooral controle: je kunt de druk nauwkeurig instellen en bijregelen. Bij een CO₂‑pomp werkt dat anders. Die vult de band in één keer, en daarna kun je de druk niet meer verhogen zonder alsnog een andere pomp te gebruiken.
Daar staat tegenover dat een elektrische pomp ook wat aandachtspunten heeft: formaat, gewicht, pompsnelheid, accuduur en het aantal keren dat je een band kunt bijpompen op één lading. Een CO₂‑pomp is dan weer compact en razendsnel, maar minder flexibel.
We zijn benieuwd naar jullie ervaringen en voorkeuren.
USB‑verlichting voor je (lig)fiets
Ben je op zoek naar extra verlichting, of misschien zelfs naar een primaire lamp voor je (lig)fiets? Dan komt het onderzoek van Peter Viveen goed van pas. Hij heeft uitgezocht welke USB‑verlichting momenteel het beste scoort op helderheid, gebruiksgemak en betrouwbaarheid. Handig voor iedereen die liever oplaadt via USB dan met losse batterijen werkt.
Of je nu veel in het donker rijdt, graag zichtbaar bent in de schemer of gewoon een compacte, moderne oplossing zoekt: zijn overzicht helpt je snel de juiste keuze te maken.
Bülk
Bülk 4More
De Bülk 4More werd aangekondigd als een echte succesformule: eenvoudiger opgebouwd, goedkoper te produceren en voorzien van betaalbare onderdelen. Denk aan een glasvezelromp, bestickering in plaats van lakwerk, minder elektronica en minder keuzemogelijkheden. Dat alles moest leiden tot een velomobiel die voor meer rijders bereikbaar zou worden.
Toch blijkt de praktijk wat weerbarstiger. Op dit moment staat wachtlijstnummer 58 in Roemenië klaar voor transport naar zijn nieuwe eigenaar, en volgens onder anderen Willeke, onze toegewijde moderator binnen de ligfietsvereniging, is het absoluut een goede velomobiel. De kwaliteit en rijeigenschappen worden door gebruikers gewaardeerd.
Maar ondanks die positieve geluiden lijkt de Bülk 4More minder succesvol dan vooraf gehoopt. De markt reageert minder sterk dan verwacht, mogelijk door concurrentie, beperkte zichtbaarheid of simpelweg doordat de doelgroep kleiner is dan gedacht.
Stuurplaten voor de Bülk Distance en Urban
De stuurplaat bij de Distance lijkt niet helemaal goed ontworpen. Marc viel op een foto van stuurplaat ('Nederlands') op dat deze al na 1.500 km verbogen is. Het gaat voornamelijk, tot nu toe, om de Bülk Distance en Bülk Orbun met stuurknuppels en niet die met bovenstuur.
VelomobileWorld is meteen aan de slag gegaan.
Alle Bulk Distance-modellen met de vorige stuurplaat krijgen de nieuwe, opnieuw ontworpen versie. Daarnaast is de standaardmoer vervangen door een smallere moer.
Voor de Bulk Urban voegen we een extra versteviging toe aan de hoek om mogelijke toekomstige problemen te voorkomen.
Het nieuwe ontwerp (linker twee foto's) in vergelijking met de oude versie.
VelomobileWorld is meteen aan de slag gegaan.
Alle Bulk Distance-modellen met de vorige stuurplaat krijgen de nieuwe, opnieuw ontworpen versie. Daarnaast is de standaardmoer vervangen door een smallere moer.
Voor de Bulk Urban voegen we een extra versteviging toe aan de hoek om mogelijke toekomstige problemen te voorkomen.
Het nieuwe ontwerp (linker twee foto's) in vergelijking met de oude versie.
Recumbent Cycling Academy
Stefano Bonazzoli CEO Slyway Innovation schreef dit, ingekort, op Facebook:
Toen ik in juni 2023 voor het eerst op de ULTRA high racer reed, was ik echt verbaasd over zijn kwaliteiten. Zelfs na acht uur in het zadel wilde ik niet van die fiets afstappen. Ik besefte meteen dat dit niet zomaar een nieuw ligfietsmodel was, maar een echte kans voor het ligfietsen om een beslissende evolutionaire sprong voorwaarts te maken.
Een paar maanden later, toen ik de geschiedenis van het professionele wielrennen bestudeerde, ontdekte ik hoe een sport met epische en avontuurlijke oorsprongen – opmerkelijk vergelijkbaar met het ligfietsen van vandaag – was gegroeid, geëvolueerd en zich had gestructureerd tot de wereldwijde beweging die we vandaag de dag kennen. Toen kwam de feedback van de eerste klanten, die net zo enthousiast waren als ik over hun nieuwe ligfiets. En na hen volgden er nog veel meer.
De definitie “Professional High Racer” die met ULTRA wordt geassocieerd, is geen slogan; het is de essentie van een visie. Toen ik de ligfietsgemeenschap observeerde, besefte ik dat de eerste echte knoop die moest worden ontward, het dominante verhaal was: ligfietsen waren verboden door de UCI en bleven daarom een nichediscipline. Vandaag begrijp ik dat we de UCI juist dankbaar kunnen zijn dat ze ons de vrijheid heeft gegeven om onze eigen discipline vorm te geven, zonder externe beperkingen.
Het is mogelijk om de geschiedenis van het ligfietsen te veranderen door internationale wedstrijden te organiseren waar talent zich kan ontplooien en teams kunnen groeien. De opkomst van nieuwe kampioenen kan media-aandacht en sponsoring aantrekken, waardoor een positieve spiraal ontstaat die atleten, teams en evenementen sterker maakt en een avontuurlijke discipline transformeert tot een serieuze, internationaal erkende sport.
Maar echte ontwikkeling gebeurt ook per renner. Elke volwassen sport heeft zijn scholen en zijn meesters. Een ligfietsschool kan complexiteit ontrafelen, methodes aanbieden en diegenen ondersteunen die ervoor kiezen om een stap vooruit te zetten en hun grenzen te verleggen.
De Recumbent Cycling Academy is met dit doel opgericht: iedereen de kans geven om te groeien. De academie is opgebouwd uit vier progressieve niveaus, van de testrit, bedoeld voor beginners, tot het Master Level, voor diegenen die gecertificeerd ligfietsinstructeur willen worden en actief willen bijdragen aan de groei van deze beweging.
Toen ik in juni 2023 voor het eerst op de ULTRA high racer reed, was ik echt verbaasd over zijn kwaliteiten. Zelfs na acht uur in het zadel wilde ik niet van die fiets afstappen. Ik besefte meteen dat dit niet zomaar een nieuw ligfietsmodel was, maar een echte kans voor het ligfietsen om een beslissende evolutionaire sprong voorwaarts te maken.
Een paar maanden later, toen ik de geschiedenis van het professionele wielrennen bestudeerde, ontdekte ik hoe een sport met epische en avontuurlijke oorsprongen – opmerkelijk vergelijkbaar met het ligfietsen van vandaag – was gegroeid, geëvolueerd en zich had gestructureerd tot de wereldwijde beweging die we vandaag de dag kennen. Toen kwam de feedback van de eerste klanten, die net zo enthousiast waren als ik over hun nieuwe ligfiets. En na hen volgden er nog veel meer.
De definitie “Professional High Racer” die met ULTRA wordt geassocieerd, is geen slogan; het is de essentie van een visie. Toen ik de ligfietsgemeenschap observeerde, besefte ik dat de eerste echte knoop die moest worden ontward, het dominante verhaal was: ligfietsen waren verboden door de UCI en bleven daarom een nichediscipline. Vandaag begrijp ik dat we de UCI juist dankbaar kunnen zijn dat ze ons de vrijheid heeft gegeven om onze eigen discipline vorm te geven, zonder externe beperkingen.
Het is mogelijk om de geschiedenis van het ligfietsen te veranderen door internationale wedstrijden te organiseren waar talent zich kan ontplooien en teams kunnen groeien. De opkomst van nieuwe kampioenen kan media-aandacht en sponsoring aantrekken, waardoor een positieve spiraal ontstaat die atleten, teams en evenementen sterker maakt en een avontuurlijke discipline transformeert tot een serieuze, internationaal erkende sport.
Maar echte ontwikkeling gebeurt ook per renner. Elke volwassen sport heeft zijn scholen en zijn meesters. Een ligfietsschool kan complexiteit ontrafelen, methodes aanbieden en diegenen ondersteunen die ervoor kiezen om een stap vooruit te zetten en hun grenzen te verleggen.
De Recumbent Cycling Academy is met dit doel opgericht: iedereen de kans geven om te groeien. De academie is opgebouwd uit vier progressieve niveaus, van de testrit, bedoeld voor beginners, tot het Master Level, voor diegenen die gecertificeerd ligfietsinstructeur willen worden en actief willen bijdragen aan de groei van deze beweging.
Zoekplaatje
Reacties
@Wim ik ga het voor je nakijken.
Was niet zo moeilijk. Ik herkende de QV van Wim G. en ik weet dat hij in die buurt fietst.
Ik ken nog iemand met een QV in die kleurencombi, maar hij rijdt altijd met de lange kap.
Ik ken nog iemand met een QV in die kleurencombi, maar hij rijdt altijd met de lange kap.
Als je een reactie op dit bericht wilt plaatsen, moet je eerst inloggen of registreren.


WimH op vr 30 jan 2026 om 13:12